8 Things you didn’t know about Hazal Kaya

Check out Hazal Kaya Entry at SuperStarsBio

Hazal Kaya is one of the popular stunning Turkish actresses on born 1st October 1990. She is best known for her lead cast I various hit series, like Adını Feriha Koydum, and Bizim Hikaye. The actress has won a large number of accolades throughout her career.

Things you didn’t know about Hazal Kaya

1. Hazal Kaya is considered as one of the highest-paid actresses in Turkey

By the estimation, it was found that the well-known actress has a net worth of 2 million dollars till now as she spent a very luxurious. Hazal Kaya is amongst the highly paid actress in Turkey and the 10 best salaries TV celebrities.

2. Hazal Kaya is still a student

She has completed her graduation from the Liceo Italiano di Istanbul in 2009. After that, she got enrolled for her higher education at Istanbul Bilgi University, and currently she is still a student in Istanbul.

3. Besides acting, Hazal Kaya has her interest in the musical instruments since her early teenage

Hazal Kaya was jointed the art and acting world at her early teenage, during which she took ballet and violin lessons for the seven years.

4. She is also the star of pop music

Hazal Kaya has appeared in Turkish music videos of the various famous pop singer’s albums like she was the starred in the pop song “İzmir Bilir Ya” which was sung by Aslı Güngör in 2008. Another starring was in the music video “Deniz Üstünde Fener” by Selçuk Balcı in 2011.

5. Hazal recently debut drama has started to telecast in Pakistan recently

Her Turkish debut drama “Bizim Hikaye” in which she appeared with Burak Deniz. Its Urdu dabbed has started on the Urdu, titled the Urdu translation of Bizim Hikaye that is “Our Story” since November 2019. This famous drama has been broadcast internationally throughout India Pakistan and UK which is an adaptation of the British famous series Shameless.

6. How many people she is following by?

In twitter, she is following 816 586 peoples at @hazalkaya account. Whereas the beautiful actress is following by 4.9 million peoples.

 

View this post on Instagram

 

Geçtiğimiz sene çok şey öğrendim…Hızlandırılmış bir hayata güvenme ve teslim olma dersi gibi bir sene oldu açıkçası…Ölümler,hastalıklar,düğünler,doğumlar…”Hayat işte,her şey bizim için” demeyi zor da olsa öğrenmeye başladığım sene oldu bu…Ama hep çok şanslı hissettim kendimi.Varlığına her gün şükrettiğim ailem ve dostlarım,iyi ki bulduk birbirimizi de yarım kalmadım dediğim hayat arkadaşım,sevdiğim hep dağ gibi arkamda,sağımda solumdaydılar.Karnımda oğlumun tekmeleriyle,tarif edemediğim bir minnet duygusu,şükür ve mutlulukla üfledim doğum günü pastamı dün…Bunda senelerdir sevgisiyle,desteğiyle beni bir gün yalnız bırakmayan canımların çok büyük payı var.İnce ruhlu insanlar tarafından sevilmek büyük lütuf,hep söylerim.Yine gözlerim doldu mutluluktan sayenizde.Müthiş hediyeleriniz için,oğlum adına ve hayatına değdiğiniz herkes adına binlerce kez teşekkür ederim.İyi ki varsınız!Artık bi pandamız bile var birlikte,çıldıracağım!!💃🏻Hep birlikte sağlık,huzur,mutluluk dolu senelerimiz olsun! 💕🌸 📸 @gozdekumru

A post shared by Hazal Kaya (@hazalkaya) on

7. Who is the actor with whom Kaya is dating now?

There was the news of dating of the famous Turkish actress Hazal Kaya with Ali Atay who is also an actor. By whom she got married recently, in 2019.

8. How many times she is nominated?

Hazal Kaya was nominated 32 times in various awards function in which she was the winner of 14 awards.

About the Editorial Staff

Editorial Staff at SuperStarsBio is a team of experts writers, journalists, led by Mairaj Pirzada. Trusted by over 1 million readers & celebrity fans worldwide.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *